NAJMODNIEJSZE FIRANY W BIAŁYMSTOKU

Firany to najbardziej tradycyjna forma dekoracji okien. Od lat towarzyszą nam w naszym codziennym życiu. Wpuszczają do naszych domów światło i jednocześnie chroniąc naszą prywatność przed ciekawskimi spojrzeniami. Kto z nas nie wspomina z nostalgią babcinych progów w których dominowały piękne firanki w kwiaty czy przeróżne fantazyjne wzory? Te wspomnienia sprawiają, że firanka jest dla nas czymś naturalnym, wzbudzającym poczucie ciepła i bezpieczeństwa. Nie należy jednak sądzić, że firanki są już reliktem zamierzchłych czasów i w nowoczesnej sztuce dekorowania nie ma dla nich miejsca. Mamy w tym temacie całkowicie odmienne zdanie. Tak jak wszystko w naszych czasach dekoracje ewoluują a producenci zaskakują nas coraz to nowymi paletami wzorów, kolorów i tkanin. Dzięki temu firany nie przestają być modne.

Funkcjonalność także idzie z duchem czasu. Ogromną furorę robią ostatnio „firany bez prasowania„. Coś co spędzało sen z powiek naszym babciom i mamom dziś nie nastręcza praktycznie żadnych problemów. Rozwiązania te nie pozwalają firankom przejść do lamusa. Nowoczesne firany sprawiają, że nasze domowe pielesze pełnią funkcję azylu w którym chcemy przebywać. Jednocześnie doskonale wpasowują się we współczesne trendy aranżacyjne.

Dobór i zawieszenie firan często jest jednym z ostatnich etapów wykańczania wnętrz. Za każdym razem gdy pojawią się w naszej przestrzeni są przysłowiową „wisienką na torcie” czy „kropką nad i”. Dzięki nim surowe i zimne pomieszczenia jakby za dotknięciem magicznej różdżki stają się domem.

JAKIE FIRANY WYBRAĆ DO SALONU, SYPIALNI I KUCHNI?

Bardzo często zastanawiamy się jaki rodzaj firanek będzie najlepiej się sprawdzał w naszym pomieszczeniu. Firany do sypialni będziemy dobierali wg. zupełnie innych kryteriów niż firanki do salonu. Niebagatelny wpływ będzie miał również sposób uszycia firan czy dobór taśm i systemu zawieszania. Wybierając firanki do sypialni, największy nacisk położymy na tkaniny zapewniające maksimum prywatności. Często potęgujemy ten efekt sposobem namarszczenia czy grą kolorów.

Firany do salonu być może, powinny wpuścić więcej światła do naszego pomieszczenia. Często też chcemy niejako zaprosić do domu piękne widoki znajdujące się za oknem. Być może będzie to piękny ogród, pobliski las czy malownicza panorama miasta. Dobrze dobrana dekoracja salonu powinna umożliwić nam odpoczynek w otoczeniu w którym spędzamy najwięcej czasu.

Jeszcze inaczej należy rozpatrzyć sytuację gdy pragniemy wybrać firanki do kuchni. Kuchnia jest sercem każdego domu. Jest też miejscem w którym wykonujemy najwięcej prac. Dlatego głównym priorytetem jest to żeby firany do kuchni były jak najprostsze w pielęgnacji. Tkaniny firanowe które łatwo się pierze i prasuje wiodą prym w aranżacjach kuchennych. Wiele gospodyń wybiera modne ostatnio firanki bez prasowania które wystarczy zawiesić wilgotne po praniu. Grawitacja wykona za nie tą najbardziej nielubianą pracę. Gdy nasza kuchnia nie jest zbyt obszerna warto zdecydować się na zazdrostki czy lambrekin lub na krótką firankę do parapetu. Te same rozwiązania przeżywają swoją drugą młodość w coraz modniejszych ostatnio kuchniach w stylu retro.

JAK DOBRAĆ FIRANY DO STYLU WNĘTRZA?

Przy wyborze dekoracji równie ważne jest wzięcie pod uwagę stylu wnętrza. Wzór i sposób upięcia firanek powinien odzwierciedlać charakter pomieszczenia. Firany haftowane i z gipiurą znakomicie nadają się do wnętrz klasycznych i tradycyjnych. Bogate wzory sprawdzą się również we wnętrzach glamour.

Styl skandynawski i boho stawia przede wszystkim na naturę. Polecamy do nich przede wszystkim wszelkie batysty i matowe siatki z wyraźnym splotem oraz tkaniny bouckle. Z powodzeniem możemy się pokusić o wprowadzenie grubszych tkanin, które również mogą pełnić rolę firano-zasłon. W dzień przefiltrują nadmiar światła, a wieczorem zapewnią prywatność. Warto też rozważyć firany drukowane w roślinne wzory i kwiaty, które na pewno wprowadzą radosny wiosenny nastrój.

Co jednak, gdy mamy minimalistyczny salon i nie chcemy wprowadzać wzorów? Tutaj akurat sprawdzą się wszelkie gładkie tkaniny, a takich mamy najwięcej w swojej ofercie. Gładkie nie znaczy nudne. Mnogość splotów i kolorów może przyprawić o zawrót głowy. Począwszy od najprostszy firan z woalu, poprzez markizety, tiule, siateczki, etaminy i batysty, na tkaninach w delikatne prążki kończąc. Nie wszystkie minimalistyczne tkaniny muszą być całkowicie gładkie. Może dasz się skusić na firany z ozdobnym satynowym dołem?

JAK ZAWIESIĆ FIRANKI?

FIRANY NA TAŚMIE MARSZCZĄCEJ

Najłatwiej upiąć je na taśmie marszczącej dzięki której można równo zmarszczyć firanę z bez konieczności układania ręcznie fałdek. Taśmy firanowe, które posiadamy w ofercie występują w różnych wariantach marszczenia. Można wybierać pomiędzy taśmami równomiernymi typu smok bądź ołówek oraz taśmami zakładkowymi (1, 2, 3 zakładki oraz kontrafałda). Można również wybrać stopień namarszczenia tkaniny (200% , 250% marszczenia a nawet więcej). Przy wyborze stopnia namarszczenia tkaniny warto brać pod uwagę grubość tkaniny oraz jej wzór a także nasłonecznienie pokoju.

FIRANY NA SYSTEMIE WAVE

Nowoczesne wnętrza wymagają nowoczesnych rozwiązań. Takim modnym rozwiązaniem jest zdecydowanie system WAVE (fala). Firany uszyte na tym systemie nie są marszczone w tradycyjny sposób, a układają się w większe luźno opadające fale równe od góry do dołu firany. Zazwyczaj system ten stosujemy na karniszach szynowych. Wówczas tkanina jest zawieszona na sznurku z oczkami wpuszczonym w środek karnisza. Istnieje też możliwość uzyskania identycznego efektu na zwykłym karniszu drążkowym z tradycyjnymi kółeczkami.

FIRANY NA KOŁACH

Jeśli posiadamy wspomniany wcześniej karnisz drążkowy, lecz nie masz do niego kółeczek a chcesz uzyskać efekt podobny do systemu typu fala proponujemy uszycie firan na kołach. Firany na kołach, czyli inaczej przelotkach mają wbite na stałe metalowe lub plastikowe kółka, prze które przewlekasz karnisz. Prosty minimalistyczny efekt jest bardziej ozdobny niż w firanach fala, a tkanina układa się tak samo. Plusem tego rozwiązania jest możliwość powieszenia firanek i ozdobnych zasłon na jednym drążku.

FIRANY NA FLEKSACH

Innym ciekawym rozwiązaniem są firanki na hakach flex. Flexy to specjalne haczyki wszywane na stałe w firanę umożliwiające regulacje wysokości. W naszej pracowni w Białymstoku ręcznie wszywamy je w każdą zakładkę. Taki sposób nie tylko pozwala uzyskać idealny wymiar dekoracji. Umożliwia równeż, co szczególnie ważne w firanach z powtarzającym się wzorem dopasować go do fałdek tkaniny. W zależności od pożądanego namarszczenia tkaniny możliwe jest jej uszycie z 1, 2 lub 3 fałdkami. Wybór należy do Ciebie.

DLACZEGO WARTO WYBRAĆ WŁAŚNIE NASZA FIRMĘ?

Wybór dekoracji okien jest decyzją na lata. W obliczu mnogości rozwiązań dostępnych na rynku okazuje się nie być nie lada wyzwaniem. Niektóre systemy wymagają wcześniejszego zaplanowania wnęk okiennych i rozmieszczenia karniszy. Warto więc skorzystać z fachowej pomocy projektantów którzy pomogą znaleźć dostępne na rynku rozwiązania, które zaspokoją nasze gusta i potrzeby. W naszym sklepie w Białymstoku uzyskacie Państwo fachową poradę architekta wnętrz całkowicie za darmo.

Uszycie firany to nie taka prosta sprawa jak by mogło się wydawać. Często wymiary okien potrafią różnić się na obu końcach nawet o kilka centymetrów. dlatego tak ważny jest ich prawidłowy pomiar. Rzadko kiedy wysokość dekoracji jest idealna na całej długości. najczęściej przy nawet najrówniejszych oknach różnice te wynoszą przynajmniej pół centymetra. Warto to uwzględnić w pomiarze, a najlepiej jest poprosić o to wykwalifikowane osoby. Firany szyte na wymiar w naszej pracowni w Białymstoku zawsze dopasowane są do indywidualnych potrzeb klientów.